تبلیغات
معنی واژه ی حضانت که ریشه ی آن عربی است حفظ کردن ،پرورش دادن ، درکنار گرفتن و به سینه ی خود چسباندن است و همچنین حضانت در قوانین جمهوری اسلامی تعریف کاملی از حضانت ارائه نشده است و در قانون مدنی تحت عنوان حفظ و نگهداری و تربیت اطفال به کلمه ی حضانت اشاره شده است و تعریف حضانت به عرف قضائی واگذار گردیده است که تعریف کاملی از حضانت ارائه شود.

دادگاه صالح حضانت

به موجب بند ۷ ماده واحده قانون اختصاص تعدادی از دادگاه های موجود حضانت به دادگاه های موضوع اصل ۲۱ قانون اساسی اصلاح قانون حضانت تشکیل دادگاه عمومی و انقلاب مصوب ۱۳۸۱ و همچنین بند ب ماده ۴ آئین نامه اصلاحی قانون تشکیل دادگاههای عمومی حضانت و سرپرستی کودکان در صلاحیت دادگاه خانواده می باشد.


ترتیب رسیدگی حضانت

دادگاه در کلیه مواردی که مبادرت به صدور گواهی عدم امکان سازش می نماید باید ترتیب اطمینان بخشی را در خصوص نگهداری و حضانت و میزان نفقه اطفال با توجه به وضعیت مالی و اخلاقی زوجین و با در نظر گرفتن مصلحت صغار تعیین نماید و به موجب قانون مدنی نگهداری طفل تا دو سالگی و دختر تا ۷ سالگی با مادر و پس از آن با پدر است و چنانچه مادر در مدت زمانی که نگهداری طفل به او سپرده شده مجنون شده و یا ازدواج نماید حق حضانت از او سلب می گردد.

هیچ یک از ابوین حق ندارند از حضانت طفلی که به آنها سپرده شده است خودداری نمایند و در صورت امتناع از سوی دادگاه ملزم می شوند و چنانچه الزام مؤثر نباشد هزینه حضانت طفل در درجه اول از پدر و جد پدری و سپس از مادر اخذ خواهد شد .


شرایط تغییر حضانت

چنانچه در اثر عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاقی پدر و مادری که طفل تحت حضانت او است صحت جسمی یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد دادگاه می تواند با تقاضای بستگان ، قیم و یا رئیس حوزه قضائی ترتیب مقتضی دیگری را برای حضانت کودک اتخاذ نماید .حضانت فرزندانی که پدرشان فوت نموده اند :

حضانت فرزندان کوچک که پدرشان به شهادت رسیده است و یا فوت کرده است با مادش هست مگه اینکه عدم صلاحیتشان برای حضانت با حکم دادگاه ثابت شده باشد.

تعیین هزینه عرف و مشخص برای حضانت با دادگاه است و ازدواج مادر نیز مانع از ادامه حضانت فرزندش نمی شود.ضمانت اجرای ممانعت از اجرای حکم دادگاه برای حضانت

اگر به حکم دادگاه حضانت و نگهداری بچه بر عهده کسی قرار بگیرد و پدر و مادر و یا هر کس دیگری مانع از اجرای حکم حضانت او شود یا از استرداد کودک خودداری نماید ، دادگاه تا زمان اجرای حکم شخص ممتنع را بازداشت می نماید .


حق ملاقات در حضانت

در صورتی که به علت طلاق و یا هر علت دیگری ابوین در یک منزل سکونت نداشته باشند دادگاه برای هر یک از ابوین که طفل تحت حضانت او نیست حق ملاقات تعیین و تعیین جزئیات این ملاقات با دادگاه خانواده می باشد .


نگهداری و تربیت اطفال در حضانت

پدر و مادر در حد توان باید در تربیت کودکان خود بکوشند و در اجرای این امر حق تنبیه کودک خود را در حد متعارف دارند .


منبع: گروه وکلای تهران


+ نوشته شده توسط Setayeshmarjoee1955 در دوشنبه، ۲۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۲۰ قبل از ظهر، ۴ بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha