تبلیغات
زمانی که فرزند به سن رشد برسد، حق حضانت نیز مانند ولایت پایان می گیرد.
از آنجا که حضانت یک حق قانونی نیز به شمار می رود ،جز در موارد قانونیِ مقرر شده، نمی توان پدر و مادر طفل را از این حق محروم ساخت و پدر و مادر نیز می تواند اجرای حق خود را از دادگاه درخواست کند و آنچه در تعیین حضانت طفل ملاک است مصلحت خود طفل است نه عُسر و حَرَج والدین.

نکته‌ای که در ماده ۳ قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور مصوب ۱۳۸۲ به آن اشاره شده این است که وظایف و تکالیف زوجین اهدا گیرنده جنین و طفل متولد شده، از لحاظ نگهداری و تربیت و نفقه و احترام نظیر وظایف و تکالیف اولاد و پدر و مادر است.


وکیل برای حضانت فرزند

برای حضانت و نگهداری طفلی که والدین او جدا از یکدیگر زندگی می کنند، مادر تا سن هفت سالگی اولویت دارد و پس از آن با پدر است، البته بعد از هفت سالگی در صورت حدوث اختلاف حضانت فرزند با رعایت مصلحت کودک به تشخیص دادگاه می باشد.

در صورت فوت پدر و مادر، حضانت فرزند با وّلی قهری او یعنی جدّ پدری و در صورت فوت وی، وصی منصوب از طرف پدر یا جد پدری است.

هرکس از اجرای حکم دادگاه در مورد حضانت طفل استنکاف کند یا مانع اجرای آن شود یا از استرداد طفل امتناع ورزد، حسب تقاضای ذینفع یا به دستور دادگاه صادرکننده رأی نخستین، تا زمان اجرای حکم بازداشت می‌شود.


منبع: گروه وکلای تهران
+ نوشته شده توسط Setayeshmarjoee1955 در شنبه، ۲۴ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۲۱ قبل از ظهر، یک بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha