تبلیغات
حق سرقفلی به عنوان ما ترک قابل تقسیم نیست از طرفی وراث می توانند بدون رضایت مالک سرقفلی را به یکدیگر انتقال دهند با توجه به نظر اداره کل حقوقی قوه قضاییه در نظر مشورتی اعلام نمود که وراث صاحب سرقفلی می توانند بدون نیاز به رضایت مالک یا موجر سر قفلی را به یکدیگر انتقال دهند و از این حق استفاده کنند در املاک تجاری علاوه بر مالکیت حق دیگری به نام سرقفلی مطرح است.

چنانچه گاهی در آگهی ها دیده می شود سرقفلی این ملک تجاری به فروش می رسد از طرفی چنانچه فردی بر اساس قانون روابط موجر و مستاجر سال ۵۶ مالکیت سرقفلی یکباب مغازه را در اختیار داشته و پس از فوت ۲ نفر ورثه داشته است هریک به طور قهری مالک ۳ دانگ سرقفلی می شوند لیکن یکی از ورثه ( شریک سه دانگ ) سهم خود را بدون رضایت مالک به شریک دیگر انتقال دهد آیا تخلیه به لحاظ انتقال به غیر مصداق دارد یا خیر ؟


در فرضی که سرقفلی به ارث رسیده است وراث می توانند در تقسیم ما ترک سرقفلی را هرگونه که توافق کنند در سهم خود قرار دهند و نیازی به رضایت و اجازه مالک ( موجر ) نمی باشد اساسا انتقال مورد اجاره به غیر تحقق نیافته است زیرا شخصیت مستاجر متوفی در ورثه ادامه دارد . و منظور از غیر اشخاصی غیر از ورثه هستند که به صورت قراردادی سه قفلی ( مورد اجاره ) به آنها منتقل می شود.


منبع: گروه وکلای تهران
+ نوشته شده توسط Setayeshmarjoee1955 در سه شنبه، ۲۷ فروردین ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۹ قبل از ظهر، یک بازدید ، بدون دیدگاه
هیچ نظری برای این نوشته وجود ندارد، شما اولین نظر را بنویسید ...
 captcha